Rośliny oszczędzają białko, a człowiek wykorzystuje je jako substrat energetyczny. Wszystko dlatego, że rośliny potrafią wykorzystywać energię słoneczną do wytworzenia cukru, ale aby wytworzyć aminokwasy potrzebują wprowadzić do związku organicznego azot, który z kolei jest zawarty w solach mineralnych. Proces ten jednak jest mało wydajny i przynosi im straty energetyczne. Człowiek za to pobiera białko wraz z jedzeniem, więc właściwie tego produktu nie szanuje. Często jemy za dużo białek, które nie mają kompletu potrzebnych nam aminokwasów albo mamy ich w organizmie po prostu za dużo i dlatego oddychanie jest dla nas dobrym rozwiązaniem.
Przed użyciem aminokwasu w procesie oddechowym odłączana jest od niego grupa aminowa, czyli przechodzi on dezaminacje. U kręgowców przebiega ona głównie w wątrobie.
Następnie powstaje ketokwas, który zostaje włączony do procesów energetycznych (są jeszcze grupy aminowe, które mogą utworzyć toksyczny dla organizmu amoniak, ale tym zajmie się wydalanie).
W potocznym znaczeniu pod słowem oddychanie przyjęto rozumieć wymianę gazową, czyli pobieranie tlenu i usuwanie dwutlenku węgla, jednak ma ona jedynie związek z oddychaniem. Natomiast właściwe oddychanie to wyzwalanie energii z glukozy i jest to podstawowa czynność życiowa wszystkich organizmów żywych z wyjątkiem wirusów. Oddychanie ustaje wraz ze śmiercią komórki.
Organizmy żyjące w warunkach słabego dostępu do tlenu albo gdzie go brakuje przeprowadzają oddychanie beztlenowe lub fermentacje.
Oddychanie zatem polega na utlenieniu biologicznym , czyli odłączeniu atomów wodoru albo tylko elektronów od substratu przy wydzieleniu energii oraz na wychwyceniu części energii i zgromadzeniu w formie energii chemicznej w wiązaniach wysokoenergetycznych w ATP. Pozostała energia ulega rozproszeniu w postaci energii cieplnej.
Powstałe w ten sposób ATP jest używane do wszystkich reakcji wymagających użycia energii. Każda komórka tworzy tyle ATP ile go potrzebuje. ATP nie może być gromadzone. Organella komórkowa na terenie której odbywają się procesy związane z oddychaniem nosi nazwę mitochondrium.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz