Istotą fazy jasnej fotosyntezy jest powstanie tak zwanej siły asymilacyjnej (czyli ATP i NADPH + H+), która jest niezbędna do przebiegu fazy niezależnej od światła.
Zachodzi ona w granach chloroplastów.
W chloroplaście funkcjonują dwa układy barwników zwane fotosystemami PS I oraz PS II, te zaś przekształcają energię świetlną na ciąg elektronów przenoszonych przez odpowiednie przenośniki. Fotosystem I zawiera więcej chlorofilu a, którego maksimum absorpcji odpowiada długości fali 700 nm , są tam również karoteny. W fotosystemie II działa forma chlorofilu a, która ma mniejsze maksimum absorbcji i wynosi ono 680 nm oraz chlorofil b i ksantofile (żółte i brunatne barwniki).
Jeśli oba fotosystemy współpracują i elektrony wybite z fotosystemu I nie wracają na te same cząsteczki chlorofili (towarzyszy temu powstanie ATP), wtedy przemianę nazywa się fosforylacją niecykliczną. Dochodzi tutaj do fotolizy wody, ponieważ wzbudzony chlorofil w fotosystemie II pełni funkcję przyciągania elektronów z wody, a ta ulega rozkładowi, ale nie pod wpływem światła (tak podaje WSiP, natomiast "Oświata" twierdzi, że to dzieje się pod wpływem światła i bądź tu mądry - ufałabym pierwszemu).
Jeśli oświetlenie jest silne, a stężenie dwutlenku węgla niskie dochodzi do "zwarcia" między przenośnikami elektronów - ferrodoksyną i plastochinonem. Przez to gdy elektrony zostają wybite z PS I od plastochinonu przechodząc przez szereg przenośników zostają z powrotem dostarczane do ferrodoksyny, a przez to nie jest produkowane NADP + H+, a jedynie samo ATP. Nie zachodzi tu fotoliza wody. Ten cykl przemian nazywamy fosforylacją cykliczną.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz