niedziela, 6 października 2013

MITOCHONDRIUM



Mitochondria otoczone są dwiema błonami. Wewnętrzna przybiera postać grzebieni i jest mniej przepuszczalna dla transportu cząstek. Liczba grzebieni nie jest stała i wzrasta wraz z poziomem oddychania wewnątrzkomórkowego. Mitochondria dostarczają energii strukturom komórkowym, które tego potrzebują. Najlepszą jest energia chemiczna, a związek, który ją dostarcza nazywamy ATP, czyli adenozynotrifosforan. Jest to uniwersalny akumulator i przenośnik energii. Mitochondria są zdolne do samopowielania. Uczestniczą także
w metabolizmie tłuszczów Odpowiednikami mitochondriów u tlenowych są mezosomy. Gdzie znajdziemy najwięcej mitochondriów? Oczywiście we włóknach mięśniowych, bo tam zużywane są duże ilości energii na pracę mechaniczną i ciepło. Spotkamy je także w komórkach kanalików nerkowych (ponieważ zachodzi tu aktywny transport jonów wbrew gradientowi stężeń). Zazwyczaj więcej mitochondriów mają zwierzęta niż rośliny. Istnieje teoria, że mitochondria powstały od innych, niegdyś niezależnych organizmów. Przemawia za tym między innymi:
- koliste DNA (może więc samodzielnie syntetyzować pewną ilość białek na podstawie własnej informacji genetycznej)
- obecność rybosomów 70S
- w matrix występują enzymy cyklu Krebsa, a na błonach grzebieni mitochondrialnych enzymy łańcucha oddechowego

Okazało się również, że na mitochondriach występują białka integralne, zwane jednostkami szypułkowymi lub "grzybkami" albo jeszcze inaczej oksysomami, które są właściwym miejscem fosforylacji oksydacyjnej (czyli syntezy ATP zachodzącej kosztem energii powstałej podczas transportu protonów wodoru i elektronów na tlen, dzieje się to w łańcuchu oddechowym - ADP + P + NADH2 + 1/2 O2 ---> ATP + NAD + H2O)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz