piątek, 11 października 2013

JĄDRO KOMÓRKOWE

Jest otoczone podwójną błoną (kariolemmą), w której znajdują się liczne pory, które umożliwiają wymianę związków chemicznych między jądrem a cytoplazmą. W komórce najczęściej jest jedno jądro, ale spotyka się również takie, które mają wiele jąder i wtedy komórka nazywa komórczakiem (cenocytem). Dwujądrowe są grzyby i pierwotniaki, a bezjądrowe krwiniki czerwone człowieka oraz bakterie i sinice (mają zamiast tego nukleoid) Wnętrze jądra wypełnia macierz zwana karioplazmą, w której znajduje się chromatyna i jąderko. Chromatyna utworzona jest z DNA, białek histonowych oraz z niewielkiej ilości RNA. Podstawowym jednostką chromatyny jest nukleosom, a w skład jego wchodzi 8 cząstek histonów, które tworzą oktamer. Nukleosomy powiązane są ze sobą liniowo i tworzą strukturę zwaną nukleofilamentem (III rzędowa struktura chromatyny). Rodzaje chromatyny ze względu na stopień kondensacji:
- euchromatyna (luźna, aktywna genetycznie, ulega transkrypcji)
- heterochromatyna (zwarta, nieaktywna genetyczni, niedostępna dla procesu transkrypcji)

Ważne informacje na temat jąderka:

- jąderko zbudowane jest z białek i rRNA, jest miejscem powstawania rybosomów, zanika podczas profazy oraz w wyniku działań trucizn, promieniowania UV, rentgenowskiego itp. Duża objętość jąderek jest tam gdzie są intensywne przemiany metaboliczne, czyli w komórkach embrionalnych, oocytach (komórkach dających początek komórce jajowej, czy w komórkach nowotworowych. Ich brak obserwujemy w plemnikach.
- w strukturze jąderka wyróżnia się elementy włókniste i ziarniste. Pierwsze stanowią połączenia białek z prerybosomalnym RNA o stałej sedymentacji 45S a drugie powstają w wyniku fragmentacji prerybosomalnego RNA połączonego z białkami na podjednostki rybosomów.


Najważniejsze funkcje jądra komórkowego:

- przechowuje materiał genetyczny
- kieruje wszystkimi procesami metabolicznymi
- reguluje biosyntezę białek
- warunkuje podział komórki i jej wzrost
- replikuje i przekazuje materiał genetyczny komórkom potomnym
- syntetyzuje RNA oraz składa podjednostki RNA w jąderku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz