poniedziałek, 14 października 2013

DOŚWIADCZENIA BIOLOGICZNE

PLANOWANIE DOŚWIADCZEŃ BIOLOGICZNYCH

Najpierw musimy określić problem badawczy, czyli pytanie które stawiamy sobie obserwując przyrodę. Powinien dokładnie określać temat i zakres badań w formie pytania lub równoleżnika zdań oraz być napisany językiem naukowym. 

np. Jaki wpływ ma fotosynteza na zawartość tlenu w powietrzu?

Czy światło ma wpływ na kiełkowanie roślin?

Czasami formułujemy problem badawczy zbyt niekonkretnie aby "trafić" w klucz, dlatego też powinniśmy wykonywać dużo zadań, aby nauczyć się poprawnego formułowania myśli.

Hipoteza to twierdzenie, ale nigdy nie pytanie wyrażająca nasze przypuszczenie. Stawiamy ją dopiero po napisaniu problemu badawczego. Nie zawsze musi być ona słuszna, w końcu to nasze przypuszczenie. W toku doświadczenia jednak weryfikujemy ją (na całe szczęście!) 

np. Wilgotność powietrza wzmaga aktywność samic komarów

Musimy także wybrać potrzebne nam materiały oraz metody pracy, określić czas trwania doświadczenia i wyodrębnić próbę badawczą i kontrolną. 

PRÓBA KONTROLNA - mamy tutaj te same organizmy co w próbie badawczej, tylko muszą mieć warunki najbliższe rzeczywistym żeby mieć z czym porównać zmiany badane. Wszystkie parametry zostają tutaj niezmienne, to jest taki "wzorzec" do porównania np. nasiona podlewamy czystą wodą bez mineralną, a w wypadku próby badawczej podlewamy mineralną i porównujemy wyniki.

PRÓBA BADAWCZA - warunki się zmieniają, organizm lub zjawisko jest poddawane jakiemuś parametrowi. Do obydwu prób należy wykorzystać jak największą liczbę osobników, wtedy dane będą bardziej wiarygodne. 

Po zgromadzeniu wyników, mierzeniu, ważeniu itd.  oczywiście musimy sformułować wniosek! 

WYKRYWANIE SUBSTANCJI ORGANICZNYCH:

Skrobia wykrywana jest przez płyn Lugola, czyli roztwór jodu w jodku potasu, potocznie jodyna. Barwi on czystą skrobie na kolor fioletowy, a sam płyn ma zabarwienie ciemnoczerwone. Białka natomiast barwią się pod wpływem płynu Lugola na brązowo.  

Tłuszczowce wykrywamy wskaźnikiem Sudan III i IV np. w nasionach rącznika, rzepaku. Wtedy barwa jest pomarańczowa.

Glukoza jest wykrywana poprzez Cu(OH)2, czyli wodorotlenek miedzi + ogrzewanie, czyli odczynnik Fehlinga. Gdy glukoza zostanie wykryta kolor zmienia się na ceglasto-czerwony. 

Celuloza wykrywana jest pod wpływem zieleni jodowej i wtedy barwa odczynnika jest zielona. 



WPŁYW HORMONÓW ROŚLINNYCH NA WZROST ROŚLIN:

auksyny - stymulacja wzrostu pędu głównego i korzenia głównego, opóźnianie wzrostu pędów i korzeni bocznych

gibereliny i cytokininy - stymulacja wzrostu pędów i korzeni bocznych, indukcja kiełkowania, regeneracji i kwitnienia

etylen i kwas abscysynowy - przyspieszanie dojrzewania owoców

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz