niedziela, 29 września 2013

WSTĘP

Zacznę od przemyśleń czego warto uczyć się na maturę rozszerzoną z biologii (wynika to z analiz poprzednich matur):
- bardzo ważna jest cytologia, embriologia i histologia 
- warto poznać procesy metaboliczne komórek roślinnych i zwierzęcych 
- istotna jest umiejętność opisywania doświadczeń oraz czytania wykresów
- na maturach pojawiło się więcej pytań z bakterii niż wirusów
- jeśli chodzi o pytania ze zwierząt i roślin pojawia się ich raczej mało, a odpowiedź da się wywnioskować z rysunku albo tekstu (co nie znaczy, że nie trzeba się o nich uczyć, jeśli działamy stricte pod maturę radzę omijać szerokim łukiem przeglądy systematyczne i uczenie się na pamięć cykli rozwojowych)
- anatomia człowieka pojawia się bardzo rzadko (raczej na maturze A1)
- naprawdę warto poświęcić czas na ekologię i genetykę, bo tej jest sporo (zawsze przy końcu).

I co najważniejsze, należy rozwiązywać jak najwięcej zadań maturalnych, poniżej podam zbiory, które są wysoko oceniane wśród uczących się do matury oraz inne polecane repetytoria:

- Dariusz Witowski "Zbiór zadań otwartych wraz z odpowiedziami. Poziom podstawowy i rozszerzony  2002-2012" albo starsze, dwa tomy (bardziej polecane od Persony)
- Ewa Pyłka-Gutowska, Ewa Jastrzębska "Biologia w pytaniach i odpowiedziach. Repetytorium maturzysty. Zakres podstawowy i rozszerzony." - są to egzaminatorki i koordynatorki CKE w Warszawie
- Ewa Pyłka-Gutowska "Vademecum maturzysty. Biologia" - bardzo polecane
- Arkusze egzaminacyjne wyd. Omega, do powtórek ewentualnie Operon

Do nauki osobiście polecam podręczniki pana Pawła Hosera - "Fizjologia organizmów z elementami anatomii człowieka" oraz "Cytologia, embriologia, histologia", w których wg mnie znacznie przystępniej wytłumaczono zagadnienia metabolizmu, cytologii itd. niż w Operonie. Od czasu do czasu korzystam też z "Notatek z lekcji" wyd. Omega, ale są one bardzo szczegółowe i niekoniecznie pod maturę, podobnie jak np. biologia Villego. 

Myślę, że przede wszystkim trzeba nauczyć się rozwiązywać testy, odpowiadać konkretnie, analizować schematy. Sama również zaczynam praktycznie od zera i w te osiem miesięcy zamierzam nauczyć się do matury bardzo dobrze, a wiem, że jest to możliwe. Będę tutaj publikowała to co uważam za najważniejsze z danych działów + zadania. Mam nadzieję, że ten blog przysłuży się komuś również w przyszłości. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz