wtorek, 31 grudnia 2013

TRAWIENIE - WSTĘP


Trawienie polega na enzymatycznej hydrolizie, czyli rozkładzie wchodzących w skład pokarmu związków złożonych, takich jak węglowodany, tłuszcze, białka, na substancje drobnocząsteczkowe.


ENZYMY TRAWIENNE

Należą one do grupy hydrolaz  i katalizują rozkład związków bardziej złożonych do prostszych z przyłączeniem cząsteczki wody. 

Możemy wyodrębnić kilka grup tych enzymów:
*enzymy proteolityczne - to te, które katalizują rozszczepienie wiązań peptydowych. Ze względu na to gdzie je "atakują" wyróżnia się endopeptydazy i egzopeptydazy. Pierwsze tną  w środku białka i wyższe polipeptydy w określonych miejscach w  środku łańcucha, należą do nich m.in:
pepsyna - wydzielana w postaci pepsynogenu (czyli proenzymu), który staje się aktywny w kwaśnym środowisku żołądka. Rozkłada białka, jej optimum działania to pH = 2.
trypsyna - wydzielana w dwunastnicy w postaci nieczynnego trypsynogenu; rozkłada białkowe składniki na aminokwasy, jest składnikiem soku trzustkowego. Optimum jej działania to pH = 8
chymotrypsyna - podobnie jak trypsyna rozkłada białka

Egzopeptydazy natomiast działają na końcu łańcucha peptydowego, uwalniając przy tym końcowe aminokwasy.

Wszystkie enzymy proteolityczne aktywują się dopiero w świetle przewodu pokarmowego. Ma to na celu zabezpieczenie komórek gruczołowych przed strawieniem ich białek.

*enzymy amolityczne - katalizują rozkład wiązań O-glikozydowych w cukrowcach. Zaliczamy do nich:
amylazę - rozkłada skrobię i glikogen do maltozy
maltazę - rozszczepia maltozę na dwie cząsteczki glukozy
sacharazę - rozkłada sacharozę na glukozę i fruktozę
laktazę - rozszczepia laktozę na glukozę i galaktozę

*enzymy lipolityczne; lipazy - katalizują rozkład wiązań estrowych w tłuszczach.
*nukleazy - podobnie jak w przypadku enzymów proteolitycznych wyróżnia się endonukleazy i egzonukleazy np. enzymy trawiące RNA nazywamy rybonukleazami, a DNA deoksyrybonukleazami. Końcowymi produktami trawienia kwasów nukleinowych są składniki nukleotydów.



BUDOWA UKŁADU POKARMOWEGO




ETAPY TRAWIENIA

ETAP I - Do jamy ustnej wydzielana jest ślina o pH ok. 7, w której znajdziemy amylazę ślinową. Amylaza to enzym mający za zadanie rozkładanie na elementy prostsze przede wszystkim skrobi, ale odpowiedzialna jest również za inne wielocukry oraz węglowodanyW jamie ustnej rozdrobnione pożywienie zostaje ukształtowane w kęs, a następnie następnie przez ruchy perystaltyczne mięśni okrężnych i podłużnych w przełyku trafia do żołądka. 

ETAP II - W żołądku pokarm miesza się z tzw. sokiem żołądkowym. Zawiera on HCl, enzymy trawienne, sole mineralne, śluz i wodę. W silnie kwaśnym środowisku enzymy amolityczne nie wykazują aktywności katalitycznej oraz nie są wydzielane przez gruczoły żołądka, ale za to działa tam jeszcze amylaza, która dość długo trawi skrobię aż do wymieszania z sokiem żołądkowym. W jego skład wchodzą:

pepsynogen - w silnie kwaśnym środowisku jest aktywowany przez pepsynę, ta z kolei rozbija cząsteczki białka na mniejsze peptydy. 
- podpuszczka - powoduje ścinanie rozpuszczonego białka mleka w nierozpuszczalną parakazeinę i zaczyna jej trawienie, wydzielana jest u młodych ssaków
ew. lipaza żołądkowa - niektórzy negują jej istnienie, dlatego że odnosi bardzo mały skutek przy działaniu w tak silnie kwaśnym środowisku (w Operonie np. nic o niej nie piszą)

ETAP III 

Dalej pokarm z jelita cienkiego partiami pokarm przekazywany jest do dwunastnicy. Hormony znajdujące się w jelicie powodują wydzielania żółci, soku trzustkowego oraz soku jelitowego. Sok trzustkowy to płynna wydzielina, w skład której wchodzi głównie woda, elektrolity, wodorowęglany oraz trypsynogen, amylazę trzustkową, lipazę trzustkową, nukleazy. Sok jelitowy to wydzielany przez gruczoły jelita cienkiego płyn zawierający enzymy wytworzone ze złuszczonej błony śluzowej. To właśnie w jelicie cienkim, a w szczególności w dwunastnicy odbywa się największa część trawienia. Uprzednio zakwaszona w żołądku treść pokarmowa zostaje zneutralizowana przez zasadowy sok trzustkowy. Umożliwia to działanie dalszym enzymom trawiennym. Do dwunastnicy docierają również sole żółciowe, które mają za zadanie zemulgowanie tłuszczów, aby ułatwić lipazie jej działanie.

UKŁAD MIĘŚNIOWO-SZKIELETOWY CZŁOWIEKA


 PODSTAWOWE FUNKCJE KOŚCI:
- tworzą rusztowanie ciała

- biorą udział w ruchach oddechowych
- stanowią narząd krwiotwórczy, jakim jest szpik kostny
- regulują stężenie wapnia i fosforu we krwi

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE Z UKŁADU SZKIELETOWEGO:
- wyróżniamy dwa typy szpiku kostnego: czerwony, który pełni funkcje krwiotwórczą - wytwarzając granulocyty, erytrocyty oraz płytki krwi. Znajduje się między innymi w kręgach, mostku, obojczykach, kościach miednicy, kościach czaszki. Szpik kostny żółty - powstający wraz z wiekiem, gdy w szpiku kostnym czerwonym odkładają się komórki tłuszczowe.

- okostna to warstwa tkanki zbitej otaczająca kość, od zewnątrz zaopatrzona jest w naczynia krwionośne odżywiające kość oraz nerwy. Po jej wewnętrznej stronie znajdują się komórki kostne odgrywające główną rolę w rozwoju i regeneracji kości.

- komórki kościotwórcze noszą miano osteoblastów, to one biorą udział w rozwoju kości i ich regeneracji np. po złamaniu.

- w składzie chemicznym kości znajdują się sole mineralne takie jak węglany i fosforany wapnia, czy fosforany magnezu, które nadają im twardość i wytrzymałość. Oprócz tego znajdziemy tam związki organiczne nadające kościom sprężystość oraz wodę.

wyróżniamy kości:
* długie: obojczyki, żebra, kości kończyn
* krótkie: kości nadgarstka, stępu
* płaskie: kości sklepienia czaszki, biodrowa, łopatka, mostek
* różnokształtne: kręgi, kości trzewioczaszki

wyróżniamy połączenia kości ścisłe, czyli więzozrosty, chrząstkozrosty i kościozrosty, ruchomość tego typu połączeń jest ograniczona oraz ruchome, czyli stawy, które mają dużą ruchomość.

- elementami amortyzującymi w szkielecie są:
*wysklepienie stopy
*krzywizna kręgosłupa
*budowa kości długich tzn. beleczki kostne istoty gąbczastej rozkładają nacisk równomiernie na całą kość

osteoporoza to utrata wapnia w kościach i innych minerałów. Kości przez to stają się nadmiernie kruche, a więc podatne na urazy i złamania

krzywica jest spowodowana brakiem witaminy D, najczęściej występuje u noworodków pozostawiając często trwałe ślady jak zgrubienia na żebrach, skrzywienia nóg itd.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE Z UKŁADU MIĘŚNIOWEGO:
- podstawową jednostką budującą mięsień poprzecznie prążkowany jest włókno mięśniowe otoczone błoną komórkową zwaną sarkolemą. 

- włókno mięśniowe zbudowane jest z mikrofibryli, a ta znów składa się z mikrofilamentów.

- mechanizm pracy mięśni szkieletowych:
w układzie mięśniowym wyróżnia się zginacze, które leżą od przodu stawu i prostowniki od tyłu w odniesieniu do tego samego stawu. Antagonizm ich pracy polega na tym, że gdy jeden mięsień się kurczy, to drugi odpoczywa, co widać na rysunku:
















- jednostką strukturalną i funkcjonalną odpowiedzialną za skurcz mięśni jest sarkomer

- źródłem energii niezbędnej do pracy mięśnia stanowi ATP, ale jego zapas jest tak niewielki, że wyczerpuje się w ułamku sekundy. Dalej ATP zdobywane jest z fosfokreatyny, co można zapisać takim wzorem:

ADP + fosfokreatyna ---> kreatyna + ATP

Zapasy fosfokreatyny nie są duże, więc trzeba zasięgnąć innego sposobu jakim jest glikoliza beztlenowa:

glukoza + 2ADP + 2 Pi ---> kwas mlekowy (2 cząsteczki) + 2 ATP

Glukoza zmagazynowana jest w postaci glikogenu, a jego zapas jest znaczny. To źródło ATP umożliwia szybką ucieczkę lub pogoń, lecz prowadzi do zakwaszenia mięśni, które powoduje charakterystyczny ból przez nagromadzenie ADP, kreatyny oraz kwasu mlekowego który stopniowo zostaje przetransportowany przez krew do wątroby, gdzie zostaje utleniony do glukozy (glukoneogeneza), która wędruje do mięśni odtwarzając tam zapasy glikogenu.


Gdy ten sposób się wyczerpie następuje tlenowa przemiana glukozy

glukoza + 6O2 + 36ADP +36Pi ---> 6CO2 + 6H2O + 36ATP

Zasób glikogenu wystarcza na około 2 godziny wysiłku, umożliwia to np. długotrwały, intensywny marsz. Proces ten nie prowadzi do zakwaszenia mięśni. Dopiero gdy zapas glikogenu wyczerpie się nadchodzi spalanie kwasów tłuszczowych. Zasoby tych kwasów są ogromne i zapewniają długotrwały wysiłek fizyczny trwający nawet kilkadziesiąt dni (jednak inne układy to ograniczają).
Warunkiem zachodzenia jest odpowiednia szybkość transportu kwasów tłuszczowych z krwi do komórek mięśniowych. 

- długotrwały skurcz mięśnia nazywa się skurczem tężcowym. Oprócz tego wyróżniamy skurcze izotoniczne, gdzie mięsień ulega skróceniu, ale jego napięcie się nie zmienia, a w skurczu izometrycznym następuje wzrost napięcia mięśnia, przy nie skróceniu jego długości. W organizmie skurcze pojedyncze w zasadzie nie występują. 

- mięśnie szkieletowe znajdują się pod stałym napięciem, które nazywa się napięciem tonicznym. Stan taki utrzymuje się np. gdy siedzimy lub stoimy.

- gdy mięsień jest niedostatecznie dotleniony mówimy o jego długu tlenowym.

ELEMENTY BUDOWY UKŁADU POKARMOWEGO I ICH FUNKCJE



 JAMA USTNA

- w jamie ustnej następuje wstępna obróbka mechaniczna i chemiczna
- za pomocą zębów pokarm jest odgryzany, rozdrabniany i miażdżony
- ślinianki wydzielają ślinę nawilżającą pokarm
- amylaza zawarta w ślinie rozkłada skrobię na maltozę i dekstrynę
- język odpowiada za mieszanie pokarmu, formowanie kęsów i umożliwia ssanie mleka, odczuwanie smaków oraz artykułowanie dźwięków
-zawiera komórki żerne chroniące przed drobnoustrojami np. neutrofile




PRZEŁYK

- umięśniona rura pozwalająca na przesuwanie pokarmu do żołądka przez tzw. ruchy robaczkowe, czyli skurcze mięśni gładkich
- na granicy między przełykiem a żołądkiem znajduje się mięsień poprzecznie prążkowany - zwieracz, który zapobiega cofaniu się pokarmu do gardła
- jest zaopatrzony w gruczoły nawilżające śluzem
- średnio twardy kęs dociera do żołądka po 4-8 sekundach, a miękki już po 1 sekundzie




ŻOŁĄDEK
- jest najszerszym odcinkiem przewodu pokarmowego
- przedłuża trawienie amylazą ślinową
- uczestniczy w trawieniu białek
- chroni przed przepełnieniem jelit
- wydziela sok żołądkowy składający się z wody, enzymów trawiennych jak podpuszczka, pepsynogen i lipaza żołądkowa oraz kwasu solnego, śluzu, NaCl, soli mineralnych i czynnika Castle'a (przeciwanemicznego)
- wyjaławia pokarm